Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych

Czwórka naszych reprezentantów startowała w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i w Szachach Błyskawicznych, które odbyły się w dniach 30.08 – 01.09.2019 r. w Regionalnym Centrum Sportowo – Widowiskowym „Podpromie” w dalekim Rzeszowie. Grano osobno w kategorii chłopców i dziewcząt w grupach wiekowych rozdzielonych co dwa lata, zaczynając od grupy do 8 lat a kończąc na grupie do 18 lat. Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica reprezentowali: 7-letni Hubert Zapolski (chłopcy do lat 8), 9-letni Igor Śliwowski (chłopcy do lat 10), Oskar Perek (chłopcy do lat 12) oraz Roksana Zapolska (dziewczęta do lat 10).

W szachach szybkich (30–31.08.2019 – 11 rund, tempo: 15 minut + 10 sekund na ruch) najlepiej spisał się Igor Śliwowski mając 153 nr startowy (na 177 startujących) zajął 54 miejsce, zdobywając 6,5 pkt. Tym wynikiem Igor wszedł na listę FIDE w szachach szybkich z rankingiem 1133. Dobrze też wypadł Hubert Zapolski, debiutujący w tak wielkiej imprezie (102 nr startowy – 116 grających), uzyskał 5 pkt. i zajął 74 miejsce. Podobnie wypadła Roksana Zapolska (65 nr startowy wśród 82 uczestniczek) uzyskała także 5 pkt. i zajęła 47 miejsce. Słabiej wypadł Oskar Perek (36 nr startowy – 179 uczestników) zdobył 5,5 pkt. i zajął 81 miejsce.

W szachach błyskawicznych (01.09.2019 – 13 rund, tempo 3 min + 2 sekundy na ruch) rewelacyjnie grał Oskar Perek. Mając 39 numer startowy zdobył 9 punktów i zajął 14 miejsce (8 zwycięstw, dwa remisy i trzy porażki). Po 12 rundach Oskar zajmował 8 miejsce i w trzynastej rundzie (pechowej??) niestety przegrał, grzebiąc szanse na brązowy medal. Dodatkowo zyskał 44 punkty w rankingu FIDE w grze błyskawicznej. Udany start zaliczyła Roksana Zapolska, prezentując stabilny poziom gry. W swojej grupie (miała 60 nr startowy na 71 uczestniczek) zdobyła 6,5 pkt i zajęła 38 miejsce. Zadowoleni ze swoich występów mogą być także: Hubert Zapolski (79 nr startowy – 82 uczestników) z 6 pkt. zajął 53 miejsce oraz Igor Śliwowski, który na 154 zawodników w grupie do 10 lat i mając 143 nr startowy uzyskał 6 pkt. i zajął 104 miejsce.

Duże podziękowania należą się rodzicom naszych reprezentantów w tych Mistrzostwach, bo dzięki ich zorganizowaniu się doszło do wyjazdu i startu tej czwórki w imprezie tej rangi.