IX Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

Był to drugi turniej rozgrywany w ramach II Cyklu Szachowego o Puchar Ziemi Świdnickiej (Świdnica, 11.11.2019), a po raz pierwszy gościł w przestronnej hali sportowej przy ul. Galla Anonima w Świdnicy.

Podobnie jak w latach poprzednich padł rekord frekwencji – 190 uczestników. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy: Grupa A – 13 i więcej lat, Grupa B – od 9 do 12 lat i Grupa C – do 8 lat. Grano 8 rund z tempem 2 x 15 min. na partię (Grupy B i C) oraz 2 x 10 min. + 5 s./ruch (Grupa A).

Startowali głównie zawodnicy z Dolnego Ślaska, nie brakowało też osób spoza naszego województwa – np. z okolic Leszna i Lubartowa. Zaprezentowała się tez liczna grupa zawodników klubu szachowego GAMBIT MDK Ś-ca.

W Grupie A (59 uczestników) zwyciężył reprezentujący klub szachowy „Polonia” Wrocław mistrz międzynarodowy Jakub Żeberski – 7 pkt, a nasi seniorzy uplasowali się odpowiednio: 19 m. Janusz Kilański – 5 pkt.; 20 m. Czesław Stec – 4,5 pkt.; i 25 m. Sławomir Masło – 4,5 pkt. W grupie tej wyróżniono też chłopców do 18 lat – wygrał Wiktor Lewandowski (klub szachowy Miedź Legnica) – 5,5 pkt, przed naszymi szachistami: Krystianem Kudelą – 4 pkt. i Jakubem Jaworskim – 3,5 pkt. Natomiast w grupie chłopców do lat 14 wygrał Michał Demski (klub szachowy „Polonia” Wrocław) – 5,5 pkt, siódmy był Oskar Perek – 4,5 pkt, 9 m. Radosław Zawada – 4 pkt, 10 m. Maciej Kaczmarzyk – 4 pkt.

W najliczniejszej grupie B grało 67 osób i wydzielono podgrupy do lat 12 i do lat 10 zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. W grupie chłopców do lat 12 wygrał Piotr Butkiewicz z WKS Kopernik Wrocław – 6,5 pkt., 5 miejsce zajął Piotr Tomczak – 4,5 pkt. a pozostali GAMBIT-owcy zajęli miejsca od 7 do 11, odpowiednio:  7. Szymon Augustyniak, 8. Eryk Dolata, 9. Hubert Jaworski, 10. Michał Mielnik i 11. Mateusz Zawada. Kategorie dziewcząt do lat 12 wygrała Tatiana Rybka (UKS Giecek Radków) – 6 pkt. Szóste i siódme miejsca zajęły nasze zawodniczki: Karolina Tomczyk i Wiktoria Ligierko. Wśród 28 chłopców do lat 10 zwyciężył Gabriel Karaszewski (klub szachowy Miedź Legnica) – 7 pkt. Czwarte miejsce zajął Igor Śliwowski z GAMBIT-u – 6 pkt. a 9 m. – Jakub Zieliński z 5 pkt. Najlepszą dziewczynką do lat 10 (21 uczestniczek) okazała się zawodniczka GAMBIT-u Roksana Zapolska, która zgromadziła 5,5 pkt. Inne nasze zawodniczki zajęły: 4 m. Aleksandra Przychocka, 7 m. Weronika Woźny, 9 m. Ewa Liman a 10 m. Liliana Jarząbek.

Podobnie jak w pozostałych grupach tak i w grupie C (64 uczestników) wszyscy grali razem, jednak najlepszych wyłaniano osobno wśród chłopców i dziewcząt w kategorii do 6 lat i do 8 lat. Kategorię dziewcząt do lat 8 wygrała Julita Zych (Sekcja Szachowa Ziębickie Orły – Ziębice) – 6 pkt. Zawodniczki klub szachowy GAMBIT MDK Świdnica zajęły miejsca od 4 do 6: Julia Klima, Natalia Karaś i Nel Liman – wszystkie po 4 pkt. a także miejsca 8-9: Alicja Karolczak oraz Julia Strzeżek – po 3 pkt. W tej samej kategorii wiekowej ale wśród chłopców najlepszy był Remigiusz Trusewicz (klub szachowy Jelonka Jelenia Góra) – 7 pkt. zawodnicy GAMBITU MDK zajęli następujące miejsca: 3. Franciszek Serwach, 4. Piotr Goppold, 5. Sławomir Bancarewicz – wszyscy po 6 pkt., 8. Tomasz Cisek – 5,5 pkt., 9. Ernest Turolski – 5 pkt. Wśród sześciolatek zwyciężczynią została Patrycja Malinowska (klub szachowy miedź Legnica) – 2,5 pkt. przed naszymi szachistkami: 2 m. Marianna Ligierko – 2,5 pkt., 3 m. Liliana Pacek – 2 pkt. U sześciolatków najlepszy był Adam Zych (Przedszkole Na Orlej Polanie Ziębice) – 7 pkt., a świdniczanie zajęli miejsca od 3 do 5, kolejno: Kornel Waligóra, Antoni Trzeciak i Antoni Wróbel – Szywała.

Najlepsi otrzymali medale, nagrody finansowe i rzeczowe, zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali pamiątkowe szable wykonane przez dzieci z pracowni plastycznej MDK Świdnica, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Sędzią głównym imprezy był Damian Daniel. Turniej był sponsorowany przez Urząd Miasta w Świdnicy oraz firmę ZUPBADURA ze Świdnicy. Atrakcją turnieju był dyrektor MDK Świdnica Pan Zbigniew Curyl, który występował jako Marszałek Piłsudski, który oprócz wręczania nagród najlepszym był osobą, z którą prawie wszyscy zrobili pamiątkowe fotki.